Кореманата преса е не само най-красивият мускул, най-трудно достижимия, но и най-труден за поддържане. Нека не забравяме обаче, че преди всичко и той е мускул и има нужда от възстановяване! Прилагам едно клипче за да придобием представа горе долу кое как се прави:
Забелязват се и двете крайности във фитнес залите: 1) ежедневно трениране на коремнта мускулатура по много серии и повтерения; 2) трениране от време на време по една-две серии. Разбира се най-добрият вариант е златната среда! Според моето скромно мнение най-добрият начин е през ден, в края на тренировката - след кардиото или сутрин на гладно! Разбира се добре е да се експериментира с: броя серии и повторения, интензивността, както и седмичната натовареност. Универсална формула няма. Има няколко основни правила и упражнения които ще се опитам да систематизирам по долу:
Най-важното правило е да се изпълняват правилно упражненията, поради факта че лесно може да се стигне до контузии в гърба и кръстта. За това преди да започнете хубаво изучете техниката! Повторенията трябва да се правят контролирано, особено в негативната част от движението. Не на последно място е важно и как дишаме. Вдишваме при негативната част от движението, задържаме и при завършване на повторението – издишваме! Коремната мускулатура е разделена на четири:
1. Прав коремен мускул (Rectus abdominis)
2. Външни коси коремни мускули (External oblique muscles)
3. Вътрешни коси коремни мускули (Internal oblique muscles)
4. Напречен коремен мускул (Transversus abdominis)
Коремни преси: Упражнението е коремни преси на лежанка/под.
Снимка 1 |
Снимка 2 |
Упражнението е безопасно и сравнително малко се получават травми. Направете 2 серии по 15-20 повторения.
Повдигане на краката от лег : Упражнението атакува долната част на коремната мускулатура.
Снимка 3 |
Има и друга разновидност на това упражнение: повдигане на краката от вис /снимка 4/. Този вариант е за средно напреднали и напреднали. Направете 2 серии по 15-20 повторения.
Снимка 4 |
Няма коментари:
Публикуване на коментар